Portal_background_image

15 اسفند روز درختكاري و هفته منابع طبيعي گرامي باد.

پیام مهندس فیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی

متن پیام:

حضرت رسول (ص) فرمود:

هر که درختی غرس کند تا به ثمر برسد، خدا عوض آن در بهشت درختی برای اوغرص می‌فرماید.

اهمیت درخت و درختکاری و تاثیر مستقیم آن بر محیط زیست انسانی و حفظ حیات طبیعی جاندران پرواضح و بر همگان آشکار است لیکن فرمایشات ائمه اطهار(ع) بویژه پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد(ص) مزید بر اهمیت این امر حیات بخش است.

درختان همواره با احاطه ی دشتها و کوهها ،  زیبایی، پاکیزگی هوا، حفظ منابع آبی، پناهگاه حیات وحش در حفظ محیط زیست را به طبیعت و انسان هدیه کرده، تأثیر بسزایی را در تداوم حیات بشری دارند.

همچنین درختان با وجود شاخ و برگشان حکم بادشکن را هم ایفا می کنند، در موقع بارندگی های شدید با مقاومت در برابر باران و آبهای جاری مانع ایجاد سیل و خسارات ناشی از آن می شوند.

ایجاد فضای سبز، درخت، درختچه و  شمشاد ها به نوعی نقش فیلتر کننده ی هوا را به عهده دارند.

با وجود فضای سبز بویژه درختان در سطح شهر، تراوت و شادابی و طبیعت زنده در زندگی شهروندی جریان پیدا می کند و تعامل بین طبیعت و زندگی شهر نشینی بصورتی زیبا و حیات بخش شکل می گیرد.

درادیان و فرهنگ های مختلف جهان، درخت و درختکاری جایگاه خاصی دارد. دین مقدس اسلام نیز بشر را به کاشت درخت تشویق و ترغیب کرده است و بعضی از بزرگان دین به این امر اشتغال داشته اند.

پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم  در این باره می فرماید: «اگر شخصی درختی بکارد یا مزرعه ای را به زیر کشت ببرد و انسان ها، حیوانات یا پرندگان از آن بخورند، این کار صدقه ای از طرف آن شخص شمرده می شود».

در روایتی معتبر از یکی معصومین (ع) منقول است که: “حتی اگر دیدید قیامت بر پا شد و شما مشغول کاشتن درختی بودید، ازاین عمل نیک خود دست برندارید”. و این نشانگر تاکید و توصیه اولیای اسلام به حفظ و حراست از درختان و اهمیت درختکاری است.

اهمیت و نقش حیاتی درخت و فضای سبز در زندگی بشر و حفظ حیات جانداران کره خاکی وظیفه تک تک ما را در حفظ و حراست از منابع طبیعی موجود، خصوصاً جنگل ها و مراتع و همچنین توسعه پایدار و گسترش این نعمت الهی، به عنوان یک وظیفه دینی و ملی، مشخص می کند.

لذا ضمن تبريك هفته منابع طبیعی و روز درختکاری حضور آحاد مردم شریف سرزمین آفتاب ، از تلاشهاي صادقانه همه فعالان عرصه منابع طبیعی خصوصا هم استانیهای عزیزی که همه ساله اقدام به کاشت درخت و حفظ و حفاظت از آن می کنند، تقدير و تشكر مي نمايم.


دسته بندی

کارشناس روابط عمومي


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها