Portal_background_image

هيچ دولتي به اندازه دولت تدبير و اميد در بحث كاهش آلودگي هواي شهر اراك كار نكرد.

این مطلب را معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در سومین جلسه کارگروه طرح کاهش آلودگی هوای شهر اراک عنوان کرد و افزود: قطعا در حال حاضر وضعیت هوای اراک به مراتب بهتر از چند سال پیش است و علت آن عمدتا اقدامات صورت گرفته در بخش صنعت می باشد.

مهدی زندیه وکیلی در این جلسه کارگروه که به ریاست سیدعلی آقازاده استاندار مرکزی برگزار شد، اظهار داشت: در چند سال پیش گاهی اوقات بهنگام پدیده اینورژن تا 45 روز وضعیت هوای اراک بحرانی می شد.

وی عامل اصلی آلودگی هوای اراک در سالجاری را ذرات pm2.5 دانست و گفت: آن چیزی که از اول امسال تا کنون موجب آلودگی هوای شهر در روزهای ناسالم شده، منشاء خارجی داشته و عامل آن ریزگردهایی با قطر کمتر از 5/2 میکرون است که همزمان با برخی از شهرهای کشور مانند اهواز و ایلام، هوای شهر اراک را تحث تاثیر قرار داد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی اضافه کرد: نوع آلودگی pm2.5بجز گروه های حساس، اثرات شیمیایی خطرناکی ندارد ولی آنچیزی که ما را واقعا تهدید می کند، آلاینده های صنعتی است که در پدیده اینورژن روی هوای شهر پهن و ساعتها ماندگار می شود.

زندیه وکیلی تاکید کرد: ما از صنایع مستقر در شهر اراک بویژه ایرالکو انتظار داریم که تا قبل از آذر ماه و شروع پدیده اینورژن نسبت به اصلاح خطوط تولید اقدام کنند تا در ماههای آذر ، دی و بخشی از بهمن ماه با مشکل مواجه نشویم.

وی به انجام مطالعات دقیق در سال 1384 و معرفی منشاء آلودگی ها و سهم آلاینده ها بصورت 48 درصد خودروها و 52 درصد صنایع اشاره کرد و گفت: طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک با حمایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی، توسط مشاور ذیصلاح به کارفرمایی محیط زیست در دست بازنگری است و در این طرح نوع و سهم آلاینده ها دقیقا مشخص می شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی با تاکید بر استمرار فعالیتهای زیست محیطی، تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که در بحث حفاظت از محیط زیست حد توقف نداریم و اینکه ما در این راستا کار زیادی انجام داده ایم، دلیل بر توقف کار نمی شود و بایستی با تلاش مستمر به استاندارها برسیم و اگر کار را متوقف کنیم و یکم کوتاه بیاییم، وضعیت به قبل بر می گردد.

گفتنی است: سومین جلسه کارگروه طرح کاهش آلودگی هوای شهر اراک با حضور سید مهدی مقدسی نماینده مردم شهرستانهای اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی، داوود تاجران شهردار کلانشهر اراک، رقیه یادگاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سایر اعضای این کارگروه در سالن جلسات استانداری مرکزی برگزار شد و علاوه بر گزارش تطبیقی 6 ماهه اول سالجاری با دوره مشابه در سنوات قبل، آیین نامه تبصره 3 ماده 3 قانون هوای پاک تشریح شد.

در ادامه جلسه مصوبات جلسه قبل کارگروه مورد پیگیری قرار گرفت و نماینده شرکت ایرالکو تعهد کرد که تا آذرماه سالجاری نسبت به خروج 44 دیگ قدیمی باقیمانده این شرکت از مدار تولید خارج نماید.

گالری تصاویر


دسته بندی

کارشناس روابط عمومي


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها