Portal_background_image

همايش تجليل از بانوان عضو شوراهاي اسلامي روستايي و دهياران زن استان مركزي

همایش تجلیل از بانوان عضو شوراهای اسلامی روستایی و دهیاران زن استان مرکزی با حضور استاندار ، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراها، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی برگزار شد.

در این مراسم ابتدا مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گزارش مختصری از فعالیتهای برجسته دهیاران زن و بانوان عضو شوراهای اسلامی روستایی ارائه کرد و پس از آن دو تن از بانوان دهیار و عضو شوراهای اسلامی به بیان دیدگاههای خود، طرح مسایل و مشکلات و برنامه های پیشنهادی برای توسعه روستایی ارائه کردند.

پس طرح نظریات تعدادی از اعضای شوراهای اسلامی و دهیاران و همچنین سخنان خانم آشتیانی بخشدار مرکزی شهرستان آشتیان، استاندار مرکزی به ایراد سخنانی پیرامون اقدامات دولت در راستای رونق بخشی به صنایع روستایی و ایجاد اشتغال و درآمد پایدار در روستاها پرداخت.

    زمانی قمی اظهار داشت : در دولت تدبیر و امید 317 میلیارد تومان به دهیاریهای استان مرکزی تخصیص یافته است و در دولت یازدهم 1807 پروژه در روستاهای استان مرکزی اجرا شده است و 2458 روستا و 402 هزار خانوار از این پروژه ها  بهره مند شدند .

استاندار مرکزی تصریح کرد: در دولت تدبیر و امید در حوزه راه وشهر سازی 80 پروژه با بهره مندی 542 روستا، آب و فاضلاب 76 پروژه با  بهره مندی 155 روستا، گا ز 102 پروژه با بهره مندی 270 روستا، توزیع برق با 409 پروژه اعم از تعویض و تعمیر شبکه ها و ترانس ها و تصویب برق کشی  روستاهای 10 خانوار به بالا در دولت یازدهم از جمله اقدامات انجام شده در استان مرکزی در این دولت است.

زمانی قمی گفت:  در دولت گذشته آبرسانی به 700 روستا انجام شده بود که این میزان در دولت یازدهم به  813  روستا افزایش یافته است.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه تاکنون چهل جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در استان برگزار شده است،ابراز کرد: تاکنون  1045 واحد کوچک و متوسط  استان ، 708 میلیارد تومان در طرح رونق تولید تسهیلات دریافت کرده اند.

زمانی قمی ابراز کرد:  اعضای ستاد اقتصاد مقاومتی استان در روستاهای دارای استعداد هر شهرستان حضور یافته تمام  زمینه های حرفه ای و اشتغال آن شهرستان را مورد بررسی قرار می دهند که در جهت رفع مشکلات روستاها آنچه در توان  مدیران استان و دولت  است را رفع می کنیم و اگر به راه حل های جدید  نیز دست یافتیم احصا و به  مرکز ارسال می کنیم.

وی ادامه داد:  اولین استانی که اعضای ستاد اقتصاد مقاومتی را  به روستاها می برد استان مرکزی است و این اقدام  یک تجربه موفق است چرا که بالندگی و اعتلای کشور از طریق آبادانی روستاها  محقق می شود.

 

استاندار مرکزی افزود: باید جهت و سمت مهاجرت را از شهر به روستا تغییر دهیم و این شدنی است و علائمی که درعلائق  مردم برای بازگشت به زادگاهشان و ایجاد اشتغال می بینیم  ما را در این زمینه بیشتر امیدوار کرده است .

زمانی قمی خطاب به دهیاران زن حاضر در جلسه، گفت: بانوان در امر مدیریت موفق نشان داده اند و هرجا به بانوان مسئولیت واگذار شده، موفقیت های چشمگیری حاصل شده است.

در ادامه این نشست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: تاکنون زیرساخت‌های بسیاری همچون آب، برق، گاز و ... در حوزه اشتغال خرد  فراهم شده، اما کافی نیست و باید اقدامات دیگری را در دستور کار قرار دهیم.

عزیز فیلی افزود: کشور به این نتیجه رسیده است که باید روستاها مورد توجه بیشتری قرار گرفته و کار و فعالیت بیشتری در آنها صورت گیرد تا شاهد ماندگاری و تثبیت روستاها باشیم.

وی تصریح کرد: دولت در راستای اشتغال روستایی اعتبارات مناسبی تقدیم روستاهای کشور کرده است که در قالب برنامه ششم توسعه و بودجه سال 96، شاهد اتفاقات مثبتی در روستاها خواهیم بود.

معاون استاندار اضافه کرد: یکی از دلایل مهاجرت روستاییان به شهرها برخورداری فرزندان آنها از امکانات آموزشی، فرهنگی و تفریحی برتر است، از این رو برای ماندگاری روستائیان باید تامین امکانات آموزشی عالی همچون مدارس نمونه بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: در روستاها اقداماتی همچون پیگیری و بازنگری طرح هادی، اشتغال روستایی، بازسازی شبکه‌های آبرسانی و برق رسانی، تسهیل عبور و مرور، مقاوم سازی ساختمانهای روستاها و بودجه‌های برای توسعه واحدهای تولیدی پیش بینی شده است.

فیلی بیان کرد: در وهله اول بیمه واحد مسکن روستایی را توسط بنیاد برکت آغاز کردیم که در این زمینه استان مرکزی پیشرو است. روستائیان همچنین در برابر حوادث نیز بیمه می‌شوند که این مهم نیز تا سال 96 باید تکمیل شود.


دسته بندی

کارشناس روابط عمومي


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها