Portal_background_image

همايش آموزشي - توجيهي دهياران استان مركزي

همایش آموزشی - توجیهی دهیاران استان مرکزی با حضور سید علی آقازاده استاندار ، دکتر محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، منوچهر رزمجو معاون امور سرمایه گذاری ، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری ، مهدی زندیه وکیلی ، سعید فرخی و اکرمی معاونین هماهنگی امور عمرانی ، اقتصادی و سیاسی امنیتی استانداری ،سه تن از نمایندگان مردم شهرستانهای اراک، خنداب و کمیجان، محلات و دلیجان و شازند، فرمانداران ، بخشداران و جمعی از مدیران دستگاههای اجرایی ذیربط و بانکهای عامل استان برگزار شد.
آقازاده استاندار مرکزی در همایش آموزشی- توجیهی دهیاران استان که به مناسبت گرامیداشت روز دهیار با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: دهیاران در خط مقدم توسعه و رونق اقتصادی روستاها هستند.
وی اظهار کرد: دهیاران در خط مقدم رشد، توسعه و رونق اقتصادی روستاها هستند و باید قدردان زحمات تمامی دهیاران به ویژه بانوان این حوزه بود.

استاندار مرکزی ادامه داد: دولت تمام همت و تلاش خود را برای تقویت دهیاران و دهیاری ها به کار گرفته است.

آقازاده تاکید کرد: جایگاه دهیار در چارت اداری روستا باید تعریف شود، اینکه دهیاری ها طی یک بازه زمانی دوره های خاصی را می گذرانند و سپس کنار گذاشته می شوند  انگیزه آنها را کاهش می دهد.

استاندار مرکزی گفت: باید دولت، مجلس، استانداری به سهم خود برای تعریف و ارتقای جایگاه اداری دهیار تلاش کنند و حداقل، دوره ای که توسط دهیاران گذرانده شده جزء سنوات خدمت آنها لحاظ شود.

وی اظهار کرد: در حقیقت باید یک رابطه استخدامی تعریف شده بین دولت و دهیار وجود داشته باشد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: ۱۵۰ هزار فرصت شغلی با پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار برای روستائیان و عشایر کشور فراهم شده است.

وی افزود: این میزان فرصت کاری می‌تواند نرخ بیکاری را تا میزان سه درصد کاهش دهد.

وی اظهار داشت: اشتغال روستایی در سال گذشته ۲۵ درصد رشد داشته و آمارها نشان می‌دهد مهاجرت معکوس در حال شکل گیری است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: دولت دوازدهم با قانون اشتغال پایدار روستایی و عشایر خدمت ویژه ای برای روستاها به منصه ظهور رساند.

امید افزود: ۱۸ هزار میلیارد ریال از منابع صندوق توسعه ملی با لایحه دولت، تصویب مجلس و حمایت مقام معظم رهبری برای این مهم در نظر گرفته شده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: از این میزان تسهیلات تاکنون در استان مرکزی، سه هزار فرصت شغلی فراهم شده است.

امید افزود: پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایر تا پنج سال ادامه خواهد داشت تا شاهد شکوفایی در روستاها باشیم.

وی اظهار داشت: ۱۸ هزار میلیارد تومان از مبلغ یک و نیم میلیارد دلار صندوق توسعه ملی در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایر جذب شده و ۱۳ هزار میلیارد ریال ابلاغ شده است.

وی تصریح کرد: خط قرمز ما در این مهم این است که اعتبارت اشتغال پایدار روستایی فقط به روستاها تزریق شود.

امید بیان کرد: روستاها برای دوام، پابرجایی و رونق باید به محل تولید ثروت و اشتغال تبدیل شوند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: نظام اسلامی برای ۳۸ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار خدمات آب، برق، بهداشت و راه فراهم کرده است.

امید افزود: ۸۶ درصد روستاهای ایران علاوه بر خدمات ابتدایی، خدمات زیرساختی گاز و ۹۰ درصد روستاها نیز خدمات آی.تی دارند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در ادامه افزود: تشکیل دهیاری‌ها از تجربیات موفق نظام اداری کشور است و نقش دهیاری‌ها بعد از انقلاب اسلامی در ایجاد عمران و آبادانی برکسی پوشیده نیست.

امید افزود: ۹۸ درصد از ۳۸ هزار روستای کشور صاحب دهیاری هستند و امور روستاها با همکاری و مشارکت دهیارها پیگیری می‌شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: دهیاری‌ها از تجربیات موفق مدیریت کشور هستند هرچند قانون شهرداری‌ها ایرادات زیادی داشته است اما مجموعه مدیریت دهیارها با وجود برخی نقایص کارنامه مطلوبی داشته است.

امید افزود: روستاهای پررونق و فعال موجب رشد کشور می‌شود و کشوری فعال و پویا است که روستاهایی با دامنه اقتصاد پویا داشته باشد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری همچنین در کارگروه تخصصی اشتغال استان مرکزی نیز افزود: اکنون ۲۱ میلیون نفر جمعیت ایران در روستاها ساکن هستند و ۷۴ درصد جمعیت در شهرها زندگی می‌کنند.

امید افزود: در تثبیت جمعیت روستا با تنگناهایی مواجه هستیم و در ایجاد فرصت ماندگاری در روستاها ضعف‌هایی وجود دارد.

وی اظهار داشت: تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایر برای بازده زمانی پنج سال پیش بینی شده است تا تداوم آن موجب اثربخشی و اشتغالزایی شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: اختیارات تسهیلات اشتغال روستایی باید به استان‌ها تفویض شود به طوری که در ابتدا ۵۰ میلیارد ریال و اکنون ۱۵۰ میلیارد ریال به استان‌ها سپرده شده است.

گالری تصاویر


دسته بندی

کارشناس روابط عمومي


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها