Portal_background_image

نشست هم انديشي روساي ستادهاي شهرستاني عتبات عاليات استان مركزي

نشست هم اندیشی روسای ستادهای شهرستانی عتبات عالیات استان مرکزی با حضور مهندس جلال مآب رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور و دکتر زندیه وکیلی رئیس جدید ستاد بازسازی عتبات عالیات این استان برگزار شد.

در این نشست گزارشی از اقدامات کمیته نظارت شورای فنی در خصوص نماهای حجمی اجرا شده در سطح استان ارائه گردید و در ارتباط با تخلفات صورت گرفته و آسیب های فنی و مهندسی به ساختمانها و کاهش ایمنی ساختمانها در برابر زلزله مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در جلسه شورای فنی استان ، ضمن تشکر از تهیه کنندگان گزارشی در مورد اجرای نماهای حجیم ساختمانی در سطح این استان و لزوم پیش گیری از خطرساز بودن برخی از نماها، ابراز داشت: در ارتباط با ساختمانهای فنی و اجرایی استان که شامل پروژه های اجرایی دستگاه های دولتی می شود، تکلیف مشخص است و دستگاه های اجرایی موظف به اجرای دقیق مقررات ملی ساختمان هستند و مسئولیت هرگونه مشکل اجرایی ساختمانها را بعهده دارند و می بایست در خصوص اجرای نماهای مناسب و مقاوم، دقت بیشتری بکنند.

دکتر زندیه وکیلی افزود: در مورد ساختمانها با مالکیت اشخاص حقیقی، بایستی شیوه نامه ای تهیه و پس از تایید شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، جهت اجرا ابلاغ گردد.

وی خطر ریزش نماهای حجیم و غیراستاندارد را در مواقع زلزله متذکر شد و گفت: در حال حاضر طراحی نماهای ساختمانها توسط اکیپ هایی انجام می شود که اصلا صلاحیت کار ندارند و شهرداریها و سازمان نظام مهندسی ساختمان بایستی از همان ابتدای صدور پروانه ساختمانی ، طرح نمای ساختمان را نیز از مجریان دریافت و بر اجرای دقیق آن نظارت داشته باشند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی برخورد اعضای کمیسیون ماده 100 شهرداریها با تخلفات ساختمانی را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: بعضاً مشاهده می شود که نماهای حجیم بویژه نماهای موسوم به رومی از سطح اشغال ساختمانها پیشی گرفته و حجم زیادی از مصالح ساختمانی بدون اتصالات ایمن و استاندارد به نما اضافه شده است و جریمه کردن این نوع تخلفات ساختمانی روش بازدارنده ای نیست چرا که ایمنی ساخت و سازها و حفظ جان شهروندان در مقابل حوادث طبیعی بویژه زلزله ، ضروری است.

زندیه وکیلی عنوان داشت : آموزش مهندسین ناظر و مجریان ساختمانی و همچنین تقدیر از مجریانی که مقررات ملی ساختمان را در ساخت و سازها بطور دقیق اجرا می کنند نیز می تواند در این راستا موثر باشد که در این ارتباط سازمان نظام مهندسی ساختمان استاننسبت به شناسایی و معرفی نماهای برتر شهری اقدام و از مالکین و مجریان آنها تقدیر بعمل آید.

گالری تصاویر


دسته بندی

کارشناس روابط عمومي


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها