Portal_background_image

شوراي حفاظت از منابع آب استان مركزي

شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی به ریاست سید علی آقازاده استاندار و با حضور مهدی زندیه وکیلی و سعید فرخی معاونین هماهنگی امور عمرانی و اقتصادی استانداری، رقیه یادگاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، مدیران عامل شرکتهای آب منطقه ای، آب و فاضلاب و سایر اعضا در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد.

 

استاندار مرکزی در این نشست اظهار داشت : دو دشت بزرگ ساوه و زرندیه از دشت‌های بحرانی این استان از نظر آب در ۱۰ سال اخیر بوده و اجرای سامانه کنتور هوشمند بر روی چاه‌های این دشت‌ها به منظور برداشت بهینه از سفره‌های زیر زمینی الزامی است.

سید علی آقازاده ادامه داد: با توجه به بارندگی‌های اخیر در استان مرکزی ؛ کاهش ارتفاع آب در سفره‌های زیر زمینیِ دشت‌های ساوه و زرندیه وجود نداشته و امید است با صرفه جویی در مصرف از سوی شهروندان و بخش‌های صنعتی و کشاورزی کاهش آب سفره‌های زیرزمینی این منطقه در سال‌های گذشته جبران شود.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس توافق آب منطقه‌ای با کشاورزان شهرستان ساوه، برداشت آب از ۴۰ چاه این شهرستان متوقف و استفاده از آب سد جایگزین شده که این مهم صرفه جویی ۱۵ میلیون متر مکعبی در برداشت از سفره‌های زیر زمینی این منطقه را به همراه دارد.

آقازاده گفت: اقدامات و فعالیت‌های فرمانداران شهرستان‌های استان مرکزی در زمینه هوشمند سازی چاه‌های کشاورزی توسط شورای حفاظت از منابع آب استان تحت نظر بوده و مسئولان عالی دولت در شهرستان‌ها باید این مهم را در دستور کار خود قرار دهند.

استاندار مرکزی با یادآوری وجود ۱۰ نقطه حادثه خیز در اطراف رودخانه شهرستان اراک در منطقه کرهرود این شهرستان گفت: برابر قانون باید زمینه رفع این تصرفات و آزاد سازی حریم رودخانه برای جلوگیری از حوادث احتمالی در هنگام وقوع سیلاب انجام شود.

آقازاده ادامه داد: شهرداری اراک و سایر شهرداری‌های استان ، برای جلوگیری از بروز حوادث در هنگام سیلاب ، بایستی کمک و همکاری لازم را برای رفع تصرفات در حریم رودخانه‌ها را با دستگاه‌های اجرایی داشته باشند.

وی گفت: شهرداری اراک باید در مدت ۲ تا سه ماه آینده و پیش از آغاز بارندگی‌ها اقدامات لازم برای ترمیم و احداث دیواره‌ها در اطراف رودخانه این شهرستان را در دستور کار خود قرار دهند.


دسته بندی

کارشناس روابط عمومي


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها