Portal_background_image

جلسه ستاد باز آفريني شهري استان مركزي با حضور دكتر نهاونديان معاون اقتصادي رئيس جمهور،

جلسه ستاد باز آفرینی شهری استان مرکزی با حضور دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور، مهندس آقازاده استاندار و معاونین هماهنگی امور عمرانی، سیاسی امنیتی و اقتصادی استانداری مرکزی، فرمانداران شهرستانهای اراک و زرندیه، مدیران کل دفتر فنی استانداری و راه و شهرسازی و دیگر اعضای ستاد مذکور برگزار شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی در ابتدای این جلسه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در اجرای طرح بازآفرینی شهری در سطح شهرهای این استان ارائه نمود و گفت: هشت و نیم درصد از کل وسعت محدوده شهرهای استان مرکزی یعنی حدود  هزار و 218 هکتار از وسعت شهرها را بافت‌های فرسوده تشکیل داده است و حدود 23 درصد از جمعیت کلانهشر اراک و 19 درصد از شهرستان ساوه را ساکنان سکونتگاه های غیررسمی تشکیل می‌دهند.

احمد مرزبان افزود: ستاد بازافرینی استان مرکزی به منظور ساماندهی و احیای سکونتگاه های غیر رسمی  و بافت های فرسوده شهری، بازآفرینی 17 محله در ساوه و 13 محله در شهر اراک را شناسایی کرده و به تصویب رسانده است.

وی تصریح کرد: حدود 38 میلیارد تومان اعتبار ابلاغی در سال 1397 برای اجرای طرح‌های بازآفرینی شهری به استان مرکزی بود  که 7 میلیارد تومان آن تخصیص یافت.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در ادامه این نشست اظهار داشت: در بحث بازآفرینی شهری ،استان مرکزی اقدامات رو به جلویی را نسبت به دیگر استان های کشور به انجام رسانده که  عمده کار در 3 شهر اراک، ساوه و خمین است که به علت وجود سکونتگاه غیررسمی در این سه شهر می باشد و  البته در 20 شهر دیگر استان بافتهای فرسوده شناسایی و به تصویب رسیده است.  

مهدی زندیه‌وکیلی افزود: در اراک با اقدامات تشویقی و سلبی از جمله اجرای پروژه های بزرگ مسکونی، ایجاد پارک محله ای و غیره جلوی توسعه سکونتگاه های غیررسمی گرفته شده اما در ساوه به دلایل مختلفی از جمله مباحث شغلی و مهاجرت پذیری و وجود بستر لازم برای استقرار ؛ رشد سکونتگاه ها متوقف نشده است.

وی اجرای طرح بازآفرینی شهر را یک فرایند طولانی دانست و ابراز داشت: در اراک، خمین و ساوه ستاد اجرایی بازآفرینی به ریاست فرمانداران و دبیری ادارات راه و شهرسازی تشکیل شده و موضوع با جدیدت در حال پیگیری است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی به سهم استان مرکزی در اجرای طرح اقدام ملی اشاره کرد و افزود: احداث۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد مربوط به شهرهای جدید مهاجران و امیرکبیر در اجرای طرح اقدام ملی در دستور کار استان مرکزی است .

 

 زندیه وکیلی به مشکل  قولنامه ای یا در تصرفی بودن اراضی واقع در سکونتگاه های غیر رسمی و عدم امکان دریافت تسهیلات بانکی؛ اشاره کرد و گفت: در اراک نیازی به تامین زمین از اراضی سایر دستگاه ها نداریم و زمین از طریق اراضی دولتی تامین شده است و پروژه هایی به عنوان محرک توسعه تعریف و اجرایی شده که بافت فرسوده را متحول می کند، اما آنچه تحول جدی ایجاد می کند استفاده مالکان این املاک در این بافت از تسهیلات دولتی است.

گالری تصاویر


دسته بندی

کارشناس روابط عمومي


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها