Portal_background_image

تشريح فعاليت كميسيون ماده 5 استان مركزي توسط معاون هماهنگي امور عمراني استاندار

معاون هماهنگي امور عمراني استانداري مركزي در مصاحبه با خبرنگار روزنامه عطر ياس روند شكل گيري و اقدامات كميسيون ماده 5 استان مركزي را تشريح كرد.

عزیز فیلی گفت: بر اساس ماده۹۷ قانون اصلاح پاره‌ای از مواد و الحاق مواد جدید به قانون شهرداری مصوب ۱۳۳۴ش ‌که در تاریخ 27/11/1345 به تصویب رسید، شورای‌ عالی شهرسازی باهدف رعایت اصول شهرسازی، بررسی و تصویب نقشه‌های مربوط به امر شهرسازی تشکیل گردید.

وي افزود: تصویب این قانون زمینه‌ای شد تا چند سال بعد، با تصویب قانون دیگری وزارت آبادانی و مسکن تاسيس شد و شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران به ‌عنوان عالی‌ترین مرجع سیاستگذاری و تصویب ضوابط معماری و شهرسازی و طرحهای جامع شهرهای کشور تعیین گردید.

فيلي گفت: وفق مادة ۵  قانون مذكور، وظیفه بررسی و تصویب طرحهای تفصیلی شهری بر عهدة کمیسیونی نهاده شد که از آن پس به‌عنوان کمیسیون مادة ۵ شناخته شد.

معاون استاندار ضمن معرفي اعضاي تشكيل دهنده كميسيون ماده 5 استان مركزي ابراز داشت:

اعضای کمیسیون ماده 5 متشکل است از مدیر کل راه و شهرسازی به عنوان دبير كميسيون ، مديركل دفتر فني استانداري، مدير کل میراث فرهنگی ، صنايع دستي و گردشگري، رئيس سازمان جهاد کشاورزی، رئیس شورای اسلامي شهر و شهردار که حضوراین دو عضو وابسته به موضوع و شهري است در آن جلسه مطرح می شود و معاون هماهنگي امور عمراني به استناد قانون و به نيابت از طرف استاندار ، مسئولیت این کمیسیون را بعهده دارد.

فيلي افزود: جلسات کمیسیون ماده 5 استان مركزي ماهیانه حداقل یکبار برگزار می شود و در هر جلسه میانگین مصوبات بین 15 تا 25 مورد مي باشد که تا به امروز بطور میانگین 1050 مصوبه در سه و سال و نیم دولت تدبیر و امید داشته ایم.

وی ادامه داد: مواردی که در شهرداری با طرح تفصیلی و جامع شهر مغایر است و یا متقاضیانی که درخواست افزایش تراکم   یا تغییر کاربری های تجاری و مسکونی را دارند در کمیته فنی مورد رسيدگي قرار مي گيرد و بعد از بازدید محلی و نظريه كميته فني، در جلسه کمیسیون مطرح می شود که اعضای کمیسیون با توجه به نظر کمیته فنی و صلاح شهر برای آن تصمیم گیری می کنند.

فیلی ضمن تاكيد بر حفظ کاربری های فضای سبز در سطح شهرهاي استان، گفت: حتی اگر به ناچار کاربری فضای سبز بخواهد تغییر کند، شهرداری را ملزم می کنیم با هزینه خودش و پس از اخذ تعهد، زمینی را جایگزین و فضاي سبز معادل يا حتي بيشتر از زمين تغييركاربري داده شده، احداث کند.

وی گفت: در دولت تدبیر و امید حتی المقدور سعی بر این بوده که فضای سبز را گسترش دهیم و در خصوص مناطق سنجان و کرهرود شهر اراك، مقرر شد که جهاد کشاورزی و شهرداری مطالعاتی را انجام دهند که آن منطقه را احیا کنیم، ضمن اینکه تغییر کاربری هاي باغات و اراضي كشاورزي را ممنوع کرده ایم.


دسته بندی

کارشناس روابط عمومي


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها