Portal_background_image

بسياري از امور عمراني روستاهاي استان مركزي با همكاري بخشداران پيگيري، مديريت و هدايت مي شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در نشست مشورتی بخشداران این استان، نقش آنان را برای توسعه و عمران روستاها بسیار اثر گذار توصیف کرد و گفت: مدیریت طرح های توسعه روستایی و جذب اعتبارات ارزش افزوده دهیاریهای استان و استفاده از این اعتبارات برای اشتغالزایی و پروژه های عمرانی در سطح روستاها، با تعامل و همکاری بخشداران صورت می گیرد.

 

مهدی زندیه وکیلی ابراز داشت: بیشترین وقت بخشداران در حوزه عمرانی مرتبط با توسعه روستایی صرف می شود و مشکلاتی هم دارند که هر ازگاهی با برگزاری نشست های مشورتی ، مشکلات مزبور مورد بررسی قرار می گیرد و هماهنگی لازم با دستگا های اجرایی جهت برطرف شدن مشکلات انجام می گردد.

 

وی عنوان کرد: براساس قانون، مسئولیت تعیین مرجع صدور پروانه های ساختمانی در خارج از محدوده ی شهرها به معاونت عمرانی استانداری محول شده و در استان مرکزی، این مسئولیت را به بخشداریها تفویض کرده ایم.

معاون استاندار مرکزی ابراز داشت: نظارت، کنترل و برقراری ارتباط دهیاریها با بدنه دولت نیز بعهده بخشداریهاست و بر نحوه جذب و هزینه کرد منابع دهیاریها نیز نظارت دارند.

زندیه وکیلی اضافه کرد:  منابع خوبی مخصوصا بعد از تصویب قانون ارزش افزوده به حساب دهیاریها واریز می شود که مدیریت این منابع و هزینه کرد صحیح توسط کارشناسان فنی و مالی دهیاریها پیگیری می شود.

وی اظهار داشت: بیش از 700 روستای استان مرکزی دارای دهیاری است و منابع اعتباری روستاهای فاقد دهیاری را به حساب فرمانداریها واریز می کنیم که با هماهنگی فرمانداران و توسط بخشداریها در امر توسعه روستایی هزینه می گردد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی تصریح کرد: در خصوص اجرای پروژه های عمرانی در روستاهای فاقد دهیاری، تفاهمنامه ای با بنیاد مسکن تنظیم گردیده که بنیاد با هماهنگی بخشداری ها نسبت به اجرای پروژه های عمرانی در این روستاها اقدام می نماید.

زندیه وکیلی، توجه خاص دولت به امر محیط زیست و توسعه روستایی را یادآور شد و گفت: در حوزه دهیاریها دارای دو بخش منابع اعتباری هستیم یکی منابع مالی حاصل از قانون ارزش افزوده و یکی هم سایر درآمدهای دهیاریها که برای هزینه کرد این منابع برای پروژه های روستایی مانند آسفالت معابر، جوی و جدول، غسالخانه و گورستان؛ پارک و بوستان روستایی، مدیریت پسماند و همچنین سرفصل هایی برای پروژه های سرمایه گذاری و اشتغالزایی در روستاهاد تعریف شده است.

وی نیاز به آموزش توجیهی و بستر سازی مناسب در بحث تعریف و اجرای پروژه های اشتغالزایی را مهم دانست و ابراز داشت:بخشداریها و دهیاریها در یک سری از روستاها بویژه در شهرستان خمین در خصوص اشتغالزایی خوب عمل کرده اند ولی یک سری از شهرستانها به دلایل مختلف از جمله عدم استقبال سرمایه گذار ،نتوانستند پروژه های اشتغالزایی مناسبی را تعریف و اجرا کنند.

معاون استاندار مرکزی ابراز داشت: علاوه بر منابع حاصل از ارزش افزوده، امکان استفاده از تسهیلات قرض الحسنه سازمان همیاری شهرداریها و دهیاریهای کشور برای امر توسعه روستایی و اشتغالزایی وجود دارد و دهیاریها می توانند هر یک از پروژه های اشتغالزایی را یا بطور کامل خودشان انجام دهند یا بصورت مشارکت با سرمایه گذاران یا اینکه چند دهیاری با هم اجرا  نمایند.

زندیه گفت: یکی از سرفصل های هزینه کرد اعتبارات روستایی ، توجه به زیرساختهای ورزش و تربیت بدنی است که در همین راستا ساخت یکصد زمین چمن روستایی در دستور کار اداره کل ورزش و جوانان و دهیاریهای استان قرار دارد .

وی افزود: تامین زمین، فنس کشی ، زیرسازی و روشنایی زمین ها را دهیاریها فراهم می کنند و چمن مصنوعی هم توسط اداره کل ورزش و جوانان اجرا می گردد و در همین ارتباط، کار اجرایی تعداد زیادی از این زمینها آغاز گردیده است.

وی به لزوم خرید ماشین آلات مورد نیاز دهیاریها از طریق کارخانجات استان مرکزی اشاره کرد و افزود: تفاهمنامه ساخت یکصد بیل بکهو توسط شرکت هپکوی اراک برای دهیاریهای استان مرکزی در دستور کار قرار دارد و مقرر شده که ماشین آلات مذکور تا پایان سال به دهیاریهای متقاضی تحویل گردد.

گالری تصاویر


دسته بندی

کارشناس روابط عمومي


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها