Portal_background_image

برگزاري پنجمين نشست كارگروه طرح جامع كاهش آلودگي هواي شهر اراك

پنجمین نشست كارگروه طرح جامع كاهش آلودگي هوای شهر اراک به ریاست سید علی آقازاده استاندار و با حضور زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی، فرماندار شهرستان شازند، مدیران کل حفاظت محیط زیست و دفتر فنی استانداری ، نماینده سازمان های مردم نهاد و دیگر اعضای این کارگروه برگزار شد.

 

استاندار مرکزی در کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک عنوان داشت: کارنامه مجموعه دستگاه‌های دولتی استان در کاهش آلودگی هوای اراک و شهرهای درگیر به این پدیده، قابل تقدیر است.

سید علی آقازاده افزود: گزارش‌های ثبت شده شمار کاهش تعداد روزهای آلوده در اراک گواهی بر این مدعا است که از سال ۹۵ حدود، ۵۵ درصد شمار روزهای آلوده کاهش یافته و در ۹ ماهه امسال نیز بهبود یافته است.

وی گفت: کتمان این مهم ظلم به دولت و دستگاه‌هایی است که برای کاهش آلودگی هوا اقدامات مفیدی انجام داده‌اند.

آقازاده اظهار کرد: سال ۹۲ در پالایشگاه و پتروشیمی شازند فقط سه هکتار فضای سبز وجود داشت و اکنون به ۸۰۰ هکتار رسیده و ۷۰۰ دیگ آندسازی با عمر ۵۰ ساله تعویض شده و کمربند سبز اطراف اراک به یک هزار و ۵۰۰ هکتار رسیده است.

وی اضافه کرد : تلاش‌ها در راستای کاهش آلودگی هوا قابل تقدیر است اما کافی نیست و باید برنامه ریزهای مدون تری انجام شود.

استاندار مرکزی گفت: کاهش روزهای آلوده اراک در سایه همراهی و پیگیری نمایندگان مجلس، دستگاه قضایی استان و دستگاه‌های مربوطه محقق شده است.

آقازده افزود: قانون جامع هوای پاک در سال ۹۹ با برنامه‌ریزی مناسب و با شرایط نظارتی قوی تر عملیاتی شود و در دستور کار قرار گیرد.

وی گفت: تصور بر این بود که آلودگی در کلانشهرها به خاطر مصرف بنزین است اما با نصف شدن مصرف بنزین این گمان رد شد.

استاندار مرکزی اظهار داشت: باید به دنبال راه‌های جدید برای مقابله با آلودگی هوا بود چرا که در هر صورت آلودگی هوا نگران کننده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در این نشست ضمن تاکید بر تغییر منشا آلودگی هوا در استان مرکزی از صنعتی به آلایندگی خودروها ؛ گفت: آنچه در موضوع کاهش آلایندگی صنایع در استان انجام شده مطلوب است اما کافی نیست و نیازمند برنامه‌ریزی منسجم و اقدامات بیشتری است.

وی اظهار داشت: صرف اینکه یک یا دو دستگاه سنجش آلودگی در سطح شهر، بالا بودن درصدآلایند ها را نشان دهد برای اعلام وضعیت آلودگی هوای شهر کافی نیست و بایستی در این خصوص به فرآیند سنجش علمی آلودگی توسط دستگاه های ذیربط توجه گردد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی افزود: سازمان هواشناسی هم صرفا می تواند سکون هوا در یک بازه محدود زمانی را پیش بینی کند که آنهم می تواند موجب آلودگی بشود، هم می تواند که نشود.

زندیه وکیلی تصریح کرد: در حوزه کاهش آلودگی هوا در استان مرکزی اقدامات ارزشمندی اتفاق افتاده و تمامی تصمیم گیری‌ها منطبق با نیاز و شرایط صورت گرفته است.

گالری تصاویر


دسته بندی

کارشناس روابط عمومي


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها