Portal_background_image

برگزاري هفتمين جلسه شوراي حفاظت از منابع آب و كارگروه سازگاري با كم آبي استان مركزي

هفتمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی استان مرکزی به ریاست سید علی آقازاده استاندار و با حضور زندیه وکیلی و فرخی معاونین هماهنگی امور عمرانی و اقتصادی استانداری ، آمره ای مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان و سایر اعضا برگزار شد.

 

    استاندار مرکزی در این نشست گفت: بارش نزولات آسمانی از ابتدای سال آبی‌جاری تاکنون نسبت به میانگین بارش‌ها در سال‌های گذشته، ۳۰ درصد افزایش یافته است.

سید علی آقازاده  افزود: بر اساس پیش بینی‌های انجام شده تاپایان آذرماه میزان بارندگی‌ها در در سال آبی جاری در این استان به ۱۰۲ میلیمتر افزایش می یابد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۴۰ میلیمتر کاهش و نسبت به میانگین بارش‌ها در  سال‌های گذشته روند افزایشی یافته‌است.

وی ادامه داد: ادامه این بارندگی‌ها در سال جاری تقویت سفره‌های زیر زمینی دشت‌ها و سدهای استان مرکزی را به همراه دارد.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: تلاش برای ذخیره سازی این بارندگی‌ها در راستای تقویت سفره‌های زیر زمینی و جلوگیری از بروز مشکل برای روستاها و مناطق مختلف استان باید در دستور کار قرار گیرد.

آقازاده از تهیه سند سازگاری آب استان مرکزی خبرداد و گفت: این سند با بهره‌گیری از نظرات کارشناسان مختلف بخش کشاورزی استان تهیه شده و امید است با تصویب این سند زمینه اجرای آن در استان فراهم شود.

وی، سفره‌های آب زیر زمینی را حاصل ذخیره چند میلیون ساله رواناب‌های سطحی عنوان کرد و افزود: حفاظت از این سفره‌ها با پرکردن و جلوگیری از حفر چاه‌ها غیرمجاز باید در دستور کار فرمانداران و مسوولان استانی قرار گیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در شورای حفاظت از منابع آب این استان به اهمیت اجرای پروژه های آبخیز داری اشاره کرد و افزود: طرح احیا و تعادل بخشی ذخایر آب ، یکی از اقدامات موثر در زمینه بهره برداری بهینه از بارندگی ها و افزایش ذخایر زیرزمینی آب می باشد که توسط وزارت نیرو مطرح گردیده و منابع خوبی نیز از طریق صندوق توسعه ملی به این طرح اختصاص یافته است.

مهدی زندیه وکیلی اظهار گفت: اداره کل منابع طبیعی استان مرکزی، اقدامات زیادی طی سالهای گذشته در راستای طرح آبخیز داری انجام داده لیکن لازم است که اجرای طرح های جدید آبخیز داری را با شرکت آب منطقه ای استان هماهنگ نماید و در صورت بروز اختلاف در زمینه محل اجرای طرح ها، موضوع به شورای حفاظت از منابع آب استان ارجاع و تصمیم گیری شود.  

گالری تصاویر


دسته بندی

کارشناس روابط عمومي


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها