Portal_background_image

برگزاري كارگروه كاهش آلودگي هواي شهر اراك به رياست استاندار مركزي

جلسه کارگروه طرح کاهش آلودگی هوای شهر اراک به ریاست سیدعلی آقازاده استاندار مرکزی و با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی و اقتصادی استانداری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ، مدیرکل حفاظت محیط زیست و سایر اعضا برگزار شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در این جلسه ابراز داشت: طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک مصوبه هیات وزیران است و هیچ مصوبه دیگری نیامده که آنرا لغو یا اصلاح کرده باشد.

 مهدی زندیه وکیلی افزود: این طرح یک سری اقداماتی را برای ما مشخص کرده که بخش زیادی از آن در حوزه صنعت اجرایی شده و یک سری اقدامات هم برای ترافیک و حوزه حمل و نقل تعیین شده که متاسفانه تا کنون پیشرفت خوبی نداشته است.

وی اجرای بند بند طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک را مورد تاکید قرار داد و گفت: خروج بیش از 500 دیگ قدیمی و آلاینده شرکت ایرالکو، گاز سوز شدن نیروگاه و حذف روزانه 700 تن گوگرد از محصولات پالایشگاه شازند، گازسوز کردن کوره های آجر پزی حومه شهر اراک و تولید و توزیع سوخت یورو 4 در این شهر، اقدامات موثری است که در حوزه صنعت صورت گرفته و موجب تغییر آلاینده مسئول در هوای اراک شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی تصریح کرد: آلاینده مسئولی که در جلسات شش سال پیش گزارش می شد، گازهای سمی (SO2) ، (SO) ، (SO4) و ناکس بود ولی با اقدامات صورت گرفته در حوزه صنعت ، آلاینده مسئول در حال حاضر ذرات کمتر از 2 و نیم میکرون است که عامل آن گردوغبار و خودروهاست.

 زندیه وکیلی در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم اجرای  کامل طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از بند های مصوبه هیات وزیران ، اجرای مترو یا ترانوا می باشد که تا کنون اجرایی نشده و همچنین اجرای طرح بزرگراه 55 متری شهر اراک ، یکی دیگر از مصوبات هیات وزیران است که در مطالعات طرح جامع کاهش آلودگی اراک بر تاثیر بسیار زیاد آن برای کاهش آلودگیهای ناشی از ترافیک و حمل و نقل تاکید شده است و بعنوان زیرساخت مهمی برای اجرای سایر طرح ها از جمله پیاده راه شدن حدفاصل بازار تا میدان هفت تیر مطرح می باشد.

وی از ساخت تقاطع های غیر همسطح در شهر اراک نیز بعنوان اجرای بخشی از طرح جامع کاهش آلودگی نام برد و افزود: انتقال صنوف مزاحم به خارج از شهر در چندین سال پیش در دستور کار قرار داشت که برای این منظور دو قطعه زمین بزرگ در نظر گرفته شد که زمین اول برای مشاغل خودرویی در اختیار شهرداری قرار گرفت و با مشارکت بخش خصوصی طرح مزبور اجرایی شد و زمین دوم نیز برای انتقال سایر مشاغل به خارج از شهر آماده است.

  


دسته بندی

کارشناس روابط عمومي


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها