Portal_background_image

برگزاري جلسه حفظ و مرمت بازار تاريخي اراك به رياست معاون هماهنگي امور عمراني استانداري مركزي

جلسه حفظ و مرمت بازار تاریخی اراک به ریاست معاون هماهنگي امور عمراني استانداري مركزي و با حضور مدیرکل دفتر فنی استانداری، سرپرست راه و شهرسازی، تعدادی از هیات امنای بازار و جمعی از مدیران و کارشناسان دستگاه های اجرایی استان برگزار شد.

معاون هماهنگي امور عمراني استانداري مركزي در این جلسه ابراز داشت: تا کنون اقداماتی در رابطه با کف سازی، بدنه، کانال و غیره در برخی از سراهای بازار توسط دستگاه های مختلف مانند میراث فرهنگی، شهرداری ، شرکت توزیع برق و راه و شهرسازی صورت گرفته است که نیاز به هماهنگی بیشتر دارد.

مهدی زندیه وکیلی هدف از احیای بازار اراک را حفظ این مجموعه تاریخی با رویکرد تحول اقتصادی دانست و  افزود: یک مطالعه و طرح جامع توسط مشاورین ذیصلاح به منظور احیای واقعی بازار و اجرای هماهنگ امور با رویکرد تحول اقتصادی ، فرهنگی و گردشگری این مجموعه تاریخی در دست تهیه است که بایستی خروجی آن به یک نتیجه برنامه محور با راهکارهای استراتژیک برای اقدامات احیاء کننده بازار باشد.

وی ایجاد انگیزه برای سوق دادن کارکرد های بازار تاریخی اراک به سمت مشاغلی با ظرفیت های گردشگری مورد تاکید قرار داد و گفت: حدود 10 سال است که رویکرد جهانی به سمت بازارهای طولی معطوف شده است و بازار تاریخی اراک می تواند با تحول در کارکردها بویژه تبدیل سراها به مراکز فروش کالاهای نوین، همراه با مراکز پذیرایی و تفریحی، نقش بسزایی در مرکزیت تجاری، اقامتی ، گردشگری و تفریحی ایفا نماید.

زندیه وکیلی استفاده از تجارب موفق در سایر شهرهای کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: براساس یک پیمایش کاملا اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و انجام امور طبق طرح مطالعاتی دقیق، می توان بازار تاریخی شهر اراک را به معنای واقعی احیاء کرد که علاوه بر حفظ آن، نقش موثری در تحول اقتصادی شهر داشته باشد.

گفتنی است: بازار شهر اراک از بناهای ارزشمند تاریخی محسوب می گردد که در مرکز این شهر قرار دارد و با ۲ ورودى شمالى و جنوبى و ۸ گذر شرقى و غربى به محیط پیرامون خود متصل است.این بازار تاریخی که حدود 14 هکتار مساحت دارد، بیش از 2 قرن پیش همزمان با شکل‌گیرى شهر سلطان آباد (اراک کنونى) توسط یوسف خان گرجى در دوران فتحعلى شاه قاجار بنا گردید.

گالری تصاویر


دسته بندی

کارشناس روابط عمومي


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها