Portal_background_image

بازديد استاندار و معاون هماهنگي امور عمراني استانداري مركزي از دره گردوي اراك

سید علی آقازاده استاندار و معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، مدیران کل دفتر فنی استانداری، گردشگری، راه و شهرسازی، حفاظت محیط زیست، آب منطقه ای، منابع طبیعی ، شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر اراک از اقدامات صورت گرفته توسط دستگاه های اجرایی درمنطقه نمونه گردشگری دره گردو اراک بازدید کردند.

 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در جلسه ای که بعد از این بازدید در منطقه انتهایی دره گردو تشکیل شد، گزارش کاملی از روند اقدامات صورت گرفته در این منطقه ارائه نمود و عنوان داشت:

 

منطقه گردشگری دره گردو دارای سابقه طولانی است و بخشی از دره در سال 1385 تحت عنوان منطقه نمونه گردشگری ، دارای طرح مصوبه هیات دولت می باشد.

مهدی زندیه وکیلی اضافه کرد: برخی از دستگاه های دولتی در گذشته به صورت پراکنده یک سری فعالیت هایی را در راستای تربیت بدنی ، خدماتی و گردشگری در قسمتهایی از ورودی این دره انجام داده اند لیکن از سرمایه گذاران بخش خصوصی در ارتباط با طرح های گردشگری استفاده نشده است.

وی به تشکیل کارگروه ساماندهی منطقه نمونه گردشگری گردو با عضویت میراث فرهنگی، شهرداری اراک، منابع طبیعی، راه و شهرسازی، محیط زیست و منابع طبیعی در سال 1392 اشاره کرد و گفت: در کارگروه مذکور به این نتیجه رسیدیم که باید فعالیت ها را در دو بخش دره مذکور مورد پیگیری قرار دهیم. یک بخشی که از اولین آبگیر شروع  و تا انتهای دره ادامه دارد، فقط قابلیت های زیست محیطی دارد و برای طبیعت گردی مناسب است و بخش دیگر هم که از آبگیر به پایین دره است، برای فعالیت های گردشگری در نظر گرفته شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی تصریح کرد: در بخش زیست محیطی؛  اقدامات قابل توجهی توسط منابع در حوزه  آبخیز داری از جمله احداث سیل بندها و آبگیرها، بوته و درختکاری و حتی گیاهان دارویی،  و ساماندهی تفرجگاه ها صورت گرفته است.

زندیه وکیلی عنوان داشت: در قسمت ورودی دره هم یک سری اقدامات مانند ورزشی، احداث پارکینگ، کاربری های خدماتی، درختکاری، روشنایی و ساماندهی رودخانه فصلی، توسط دستگاه های مختلف مانند گردشگری، شهرداری، راه و شهرسازی، توزیع برق و اعضای سازمانهای مردم نهاد صورت گرفته است.

وی افزود: به منظور تهیه طرح کامل و جامع گردشگری دره گردو، مشاور جدیدی را بکارگیری کردیم و از او خواستیم که اولا دامنه وسیع تری را برای طرح در نظر بگیرد ثانیا از طرح های مجزایی که محیط زیست، گردشگری ، منابع طبیعی و تربیت بدنی تهیه کرده بودند ، تا حد امکان استفاده و در طرح جدید، مجموعه ای ازکاربریهای مورد نیاز طبیعت گردی، گردشگری، تربیت بدنی، خدماتی و غیره را لحاظ کند.

معاون استاندار مرکزی گفت: در نهایت طرح کاملی برای منطقه نمونه گردشگری دره گردوی اراک توسط مشاور مربوطه تهیه و چندین بار در کارگروه ذیربط مطرح و مورد تایید اعضا قرار گرفت سپس طرح به تصویب کارگروه زیربنایی و شهرسازی و شورای برنامه ریزی و توسعه استان رسید.

زندیه وکیلی طرح تهیه شده را چنین توصیف کرد: در طرح منطقه نمونه گردشگری دره گردوی اراک تمام مجموعه های گردشگری که مورد نیاز مردم شهر است، از جمله مجموعه های پذیرایی، واحدهای اقامتی، هتل، مجموعه های رفاهی، واحدهای تجاری ، مجموعه های فرهنگی ورزشی و غیره دیده شده و آماده اجراست.

وی نیاز به جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: تا کنون تمام هزینه های زیرساختی منطقه گردشگری گردو با استفاده از اعتبارات استانی صورت گرفته و بر اساس تاکیدات استاندار محترم ، بخش هایی از طرح را با تامین اعتبارات ملی و استانی اجرا خواهیم کرد تا رغبت لازم برای سرمایه گذاران بخش خصوصی جهت اجرای طرح های بزرگ و کوچک گردشگری در این منطقه فراهم گردد.

گفتنی است که براساس تاکید استاندار مرکزی، مقرر شد که تا پایان سالجاری بین 50 تا 100 هزار اصله درخت در منطقه گردشگری دره گردو غرس و آب مورد نیاز توسط شرکت آب منطقه ای برآورد و تامین گردد. اداه کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری  استان نیز موظف شد در خصوص جذب سرمایه گذاران برای اجرای طرح های گردشگری در منطقه با جدیت بیشتر اقدام نماید.

استاندار مرکزی در این نشست تاکید کرد: ابتدا باید با تامین اعتبار و اجرای کامل زیرساختها، جاذبه لازم برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم گردد.

وی به معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ماموریت داد که با مدیریت کمیته های زیرمجموعه کارگروه ویژه منطقه گردشگری گردو ، نسبت به پیگیری تکالیف دستگاه های ذیربط اقدام نماید و طی چهار جلسه تا پایان سالجاری با حضور استاندار ، موضوع بررسی و نتایج حاصله از اقدامات دستگاه های مربوطه مورد پیگیری قرار گیرد.

گالری تصاویر


دسته بندی

کارشناس روابط عمومي


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها