Portal_background_image

اقدامات اجرايي در جهت كاهش آلودگي هوا، يك فرآيند مستمر است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در پاسخ به سوال دو تن از خبرنگاران خبرگزاری های ایرنا و فارس در خصوص اجرای طرح جامع کاهش آلودگی هوا گفت: اقدامات اجرایی در جهت کاهش آلودگی هوا، یک فرآیند مستمر است و باید در این راستا؛ کارهای نرم افزاری و سخت افزاری بصورت توام و با جدیت پیگیری گردد.

 

مهدی زندیه وکیلی ضمن اشاره به صنعتی بودن شهر اراک و تغییر برخی از مولفه های آلاینده در این شهر ، عنوان داشت:

براساس مطالعات صورت گرفته در طرح جامع کاهش آلودگی شهر اراک، منابع آلاینده و اقدامات لازم برای کاهش آلودگی هوا مشخص شده و در همین راستا از سال 1392 به این طرف اقدامات جدی برای کاهش آلودگی هوای شهر اراک صورت گرفته است.

وی صنایع داخل و خارج از شهر اراک، ترافیک، صنوف مزاحم، کارگاه های کوچک و کوره های آجرپزی را از مصادیق آلاینده  و تدوین شده در طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک برشمرد و گفت: تغییر سوخت نیروگاه شازند از مازوت به گاز طبیعی ، تحصیل گوگرد از محصولات پالایشگاه و تولید بنزین یورو 4 ، گازسوز شدن کوره های آجر پزی اطراف شهر، اصلاح خطوط تولید شرکت آلومینیوم ایران و برنامه ریزی جهت خروج واحد آندسازی این شرکت از شهر اراک، از جمله اقداماتی است که در راستای اجرای طرح مذکور و کاهش آلودگی صنایع انجام گردیده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی افزود: اجرای تقاطع های غیر همسطح در داخل و محدوده شهر اراک ، برنامه ریزی جهت نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، افزایش جایگاه های گاز سی ان جی و گازسوز کردن کلیه تاکسی ها، اموری است که به منظور کاهش آلودگی هوا در حوزه ترافیک، انجام شده است.

زندیه وکیلی اجرای 600 الی 700 هکتار فضای سبز در محدوده ی شهر اراک که از سال 1392 تاکنون انجام گردیده را بخشی از تکلیف 1000 هکتاری طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک دانست و اضافه کرد: علاوه بر این ، طرح ایجاد 2000 هکتار فضای سبز در منطقه چپقلی اراک، در حال اجراست که نتیجه آن تلطیف هوای شهر اراک خواهد بود.

وی که آلایندگی هوا را در دوبخش سکون هوا و گازهای آلاینده ارزیابی می کند، به حذف گازهای سمی از هوای اراک در نتیجه ی اقداماتی که در صنایع استان رخداده است، اشاره کرد و گفت: تعداد روزهای آلوده شهر اراک از سه سال پیش تاکنون روند کاهشی داشته و آلودگی هایی که در شرایط سکون هوا بوجود می آید ، عمدتا بخاطر ذرات پی ام 2 و نیم است که دلایل مختلفی از جمله تردد خودروها، گرد و خاک و غیره می تواند داشته باشد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی افزود: طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک، نیاز به بازنگری دارد که این مهم توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و با همکاری اداره کل محیط زیست و یکی از دانشگاه های معتبر کشور در دست تهیه است.

گالری تصاویر


دسته بندی

کارشناس روابط عمومي


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها