Portal_background_image

استفاده از ظرفيتهاي روستايي در جهت اشتغالزايي و عمران روستاها ضرورتي انكار ناپذير است.

این مطلب را معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در نشست مشورتی بخشداران این استان اعلام کرد و افزود: هیچ کاری در حال حاضر برای بخشداران و دهیاران استان واجب تر از تلاش در جهت شناسایی ظرفیتهای روستایی و ایجاد اشتغال و درآمدهای پایدار در روستاها نیست.

 مهدی زندیه وکیلی در این نشست که در حوزه عمرانی استانداری مرکزی برگزار شد؛  به بررسی عملکرد بخشداریها در جذب اعتبارات ارزش افزوده دهیاریها پرداخت و گفت: اعتبارات برخی از دهیاریهای استان نسبت به نشست قبلی بخشداران، حالت رسوبی دارد و در جهت اهداف پیش بینی شده هزینه نگردیده که بایست با جدیت بیشتر و بررسی راهکارهای لازم  برای اجرا و تکمیل پروژه های عمرانی، مشارکتی و اشتغالزایی هزینه شود.

وی سرمایه گذاری مولّد در روستاهای استان مرکزی را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: بایستی از نیروهای تحصیل کرده روستا، تجارب و تخصص افراد، صنایع دستی، کشاورزی و دام پروری، طبیعت و جاذبه های گردشگری، خانه های بوم و غیره بعنوان ظرفیتهای روستایی برای توسعه، عمران و اشتغالزایی در  روستا بنحو شایسته استفاده شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی به تهیه شناسنامه های روستایی و کسب رتبه برتر کشوری در سنوات قبل اشاره کرد و گفت: دهیاریهای استان مرکزی می توانند علاوه بر اعتبارات تخصیصی ؛ از تسهیلات سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور برای اجرای طرح های توسعه و اشتغالزایی در روستاهای استان استفاده نمایند.

زندیه وکیلی برگزاری دوره های آموزشی با رویکرد اشتغال را برای بخشداران و دهیاران استان، مورد تاکید قرار داد و افزود: دهیاریها می توانند در سرنوشت منطقه خود اثرگذار باشند و برگزاری دوره های آموزشی و استفاده از سیاستهای تشویقی همراه با فعالیت بیشتر ، منجر به رفع مشکلات روستاها و ایجاد انگیزه ماندگاری و مهاجرت معکوس روستائیان از شهرها به روستا گردد.

وی به تغییر رویکرد تخصیص اعتبارات دهیاری ها اشاره کرد و گفت: تا چند وقت دیگر تخصیص اعتبارات ناشی از ارزش افزوده براساس سرانه به دهیاریها تعلق می گیرد و با این وجود دهیاریهایی که در حال حاضر اعتبارات کافی در اختیار دارند بایستی بخشی از اعتبارات خود را به سرمایه گذاری مولد اختصاص دهند که در آینده با مشکل کمبود منابع مالی مواجه نشوند.

 معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در پایان سخنان خود لزوم ساماندهی گلزارهای شهدا در روستاهای یک یا دو شهید را مورد تاکید قرار داد و از بخشداران خواست که این موضوع را در دستور کار خود قرار دهند.  

گالری تصاویر


دسته بندی

کارشناس روابط عمومي


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها